Czy Twój samochód ma problem z układem wydechowym?

Czy Twój samochód ma problem z układem wydechowym?

Tak, układ wydechowy pojazdu tłumi silnik, ale zapewnia również stałą wymianę tlenu zachodzącą w komorze spalania. Wypycha gazy, aby świeży tlen mógł wejść i zapalić się. Twój samochód, ciężarówka lub pojazd użytkowy podpowie Ci, że coś jest nie tak z systemem. 

Słyszysz jakiś nietypowy hałas?

Wydech silnika jest głośny, bardzo głośny, dlatego Twój samochód ma tłumik. Tłumik kontroluje hałas, więc nie przeszkadzasz sąsiadom. Jeśli tłumik przecieka lub ma w nim dziurę, Twój samochód będzie brzmiał jak czołg wojskowy. Słychać również hałas układu wydechowego, jeśli uszczelka kolektora przecieka. To wydaje syczenie lub stukanie w zależności od tego, jak zimny jest silnik, gdy go usłyszysz. Przeglądy są szalenie ważne, to nie naprawa pompowtryskiwaczy, nie zaszkodzi raz na jakiś czas sprawdzić dziwne dźwięki i zapachy, zamiast ignorować te problemy.

Ospałość i spowolnienie samochodu

Jak powiedzieliśmy powyżej, za usuwanie spalin powstałych w komorze spalania odpowiada układ wydechowy. Zapobiega to gromadzeniu się spalin i zajmowaniu zbyt dużo miejsca. Gdy spaliny opuszczają komorę, dostarczany jest świeży tlen, aby silnik mógł pracować. Jeśli układ wydechowy przecieka, możesz odczuwać spowolnienie przyspieszania pojazdu po naciśnięciu pedału przyspieszenia.

Niski przebieg gazu

Tlen nie jest jedyną rzeczą zapalającą się w komorze spalania Twojego silnika. Jest też benzyna, a kiedy silnik musi pracować ciężej niż powinien, na przykład w przypadku wycieku z układu wydechowego, spali więcej benzyny w nieudolnej próbie wytworzenia mocy, której potrzebujesz od akceleratora. Na początku możesz nie zauważyć problemu, ale w końcu będziesz się częściej uzupełniać. 

Dziwny zapach

Nigdy nie powinieneś czuć dziwnego zapachu z silnika twojego samochodu. Jeśli kolektor wydechowy przecieka, wypuszcza gorące spaliny do komory silnika i poczujesz zapach spalonych części wokół kolektora. Możesz również poczuć zapach benzyny w kabinie pojazdu, jeśli masz zatkany układ wydechowy. 

Rura wydechowa

Wreszcie, od czasu do czasu sprawdzanie rury wydechowej samochodu nie jest złym pomysłem. Użyj latarki, aby sprawdzić rurę wydechową. Poszukaj dziur, wgnieceń lub innych oznak widocznych uszkodzeń. Sprawdź też, czy rura wydechowa nie wisi zbyt nisko lub luźno. Ze względu na to, gdzie się znajduje, rura wydechowa może zostać uszkodzona przez te same drogi, po których jeździsz, zwłaszcza jeśli zbyt szybko przejedziesz przez nierówność i uderzysz w nią.