Długie życie Twojego samochodu: Opony i wymiana filtrów

Długie życie Twojego samochodu: Opony i wymiana filtrów

Opony to rzecz „poza zasięgiem wzroku”. Jednak zużyte opony stanowią zagrożenie dla Ciebie i innych użytkowników dróg, zwłaszcza podczas niesprzyjającej pogody. Badania wykazały, że jazda nawet na stosunkowo zużytych oponach przy prędkościach autostradowych i na mokrej nawierzchni może wydłużyć drogę hamowania o prawie 30 metrów. To więcej niż długość Amerykańskiego osiemnastokołowca.

Opony zapewniają łączność samochodu z drogą. Nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa opierają się na podstawowej zdolności opony do utrzymania przyczepności, a testy pokazują, że zużycie ma znaczący wpływ na to, jak szybko pojazd może się zatrzymać na mokrej nawierzchni, aby uniknąć zderzenia.

Miej oko na swoje opony

Następnym razem, gdy będziesz przy samochodzie, dokonaj oględzin. Jeśli zauważysz głębokie pęknięcia, zadrapania lub wybrzuszenia, szczególnie na ścianie bocznej, rozważ wymianę. Istnieją również inne proste testy, które możesz zastosować między wymianami oleju.

Kiedy zmieniać filtry?

Jeśli chodzi o filtry, odstępy między przebiegami mogą się różnić, ale dobrą zasadą jest wymieniać je co trzy lata. Poza tym najlepiej jest je wymieniać, gdy są brudne i zużyte. Cokolwiek robisz, po prostu ich nie ignoruj.

Podsumowując, postaraj się zaplanować przegląd pojazdu. A jeśli masz wątpliwości, staraj się nie przesadzać. To jest tak jak chodzenie do lekarza na coroczne badanie, myśl o swoim samochodzie w podobny sposób. Jak zbliża ci się naprawa pomp wtryskowych czy może naprawa elektroniki w samochodzie.

Najczęstsze procedury konserwacyjne, mające na celu zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej eksploatacji samochodu, przy jednoczesnym zachowaniu jego długoterminowej wartości, obejmują sprawdzenie oleju, filtrów i płynów; paski i węże, hamulce, opony i klimatyzację Zawsze zalecana jest dokładna coroczna kontrola pojazdu.